Central Florida Film Festival 2013

Aug. 30 - Sep. 1 at West Orange Cinema

A festival featuring independent works of film, documentaries, guest speakers, and rising stars!

2 miles from the Turnpike.
1575 Maguire Rd., Ocoee, 34761
(407) 370-3703
  • The Central Florida Film Festival or CENFLO is an annual movie festival held at West Orange 5 Cinema featuring the artistic culmination of film projects by several independent directors and filmmakers. The event covers three days of movies in 3 of the cinema's 5 theatres.

    FRIDAY

    Theatre 1 (175 seats)
    9:30 am – 11:45 am: Student Short Films #1(Life in Pink, The Rebel Prince, Frames, Killer Kart, After Midnight, The Models of Bekonscot, Pauline in a Beautiful World, Granted, Something Beautiful, The In Between) GUEST SPEAKER Roger Del Pozo, New York Film Academy
    12:15 pm – 1:00 pm: Animated Short Films (Moosedate.com, Gaiaspora, The Gold Sparrow, Ember, Swijwonk)
    2:30 pm – 4:00 pm: Feature Film Entry (Granted)
    4:15 pm – 6:00 pm: Short Block #1 (Red Top, Extra-Ordinary, Tinker, Cell Phone Diaries, Wholehearted, Dressing Up, Jim and the Genie)
    6:10 pm - 7:45 pm: Documentary Film Entry (Running for Jim) Q&A w/ Director Robin Hauser Reynolds
    7:55 pm - 9:45 pm: Feature Film Entry (Blind Pass) Q&A w/ Director Steve Tatone

    Theatre 2 (65 seats)
    11:00 am – 12:20 pm: Documentary Entry (Furever)
    12:30 pm – 2:00 pm: Documentary Entry (16 Acres)
    2:15 pm – 4:00 pm: Feature Film Entry (The Space Jockey Pursuit)

    Theatre 3 (98 seats)
    9:40 am - 11:50 am: Feature Film Entry (The K Effect. Stalin's Editor)
    12:00 pm – 1:40 pm: Feature Film Entry (Bodies)
    2:00 pm - 3:40 pm: Feature Film Entry (Return to the Hiding Place)
    3:55 pm - 5:30 pm: Feature Film Entry (Four of Hearts)
    5:45 pm - 7:10 pm: Feature Film Entry (Thursday's Speaker)
    7:30 pm – 9:00 pm: Special Screening (Injun)

    SATURDAY

    Theatre 1 (175 seats)
    9:30 am – 10:15 am: Donuts with Festival Director Bob Cook
    10:30 am - 11:15 am: Panel on 'Distribution'
    11:30 am – 12:15 pm: Panel on  'SAG/AFTRA Indie Contract'
    12:30 pm – 1:45 pm: Special Presentation: (The In Between, Q&A w/ Director Jackie Dozier, Zombiewood, Q&A w/ Director Lauren Petzke, America 101, Q&A w/ Director Richard Speight Jr.)
    1:55 pm – 3:15 pm: Feature Film Entry (Left of Center) Q&A w/ Director David Norman
    3:40 pm - 5:20 pm: Feature Film Entry (The Bet)
    5:30 pm – 7:30 pm: Feature Film Entry (You Will Love Me)
    7:45 pm - 9:45 pm: Special Screening 30th Anniversary (Sleepaway Camp) Q&A w/ VIP Guest Felissa Rose

    Theatre 2 (65 seats)
    9:45 am – 10:45 am: Documentary Entry (Pursuit of Truth: Adult Survivors of Child Abuse Seeking Justice)
    10:50 am - 11:50 pm:  Documentary Entry (Break Through)
    12:00 pm – 1:45 pm: Documentary Entry (Risky Business: A Look Inside America's Adult Film Industry)
    2:00 pm - 3:45 pm: Foreign Short Block (The Things My Father Never Taught Me AUSTRALIA, Paper RUSSIA, Titanic Love UK, Zero Hour MEXICO, Sahasi Chori (Brave Girl) SINGAPORE, Sex on the Beach UK, Final Defect SINGAPORE)
     

    Theatre 3 (98 seats)
    9:35 am – 10:15 am: Animated Short Program (Moosedate.com, Gaiaspora, The Gold Sparrow, Ember, Swijwonk)
    10:25 am – 11:45 pm: Feature Film Entry (Get Serious)
    12:00 pm -  1:50 pm: Short Block #2 (The Mermaid Complex, Restitution, After Midnight, Chance of Rain, A Family of Clowns, Good Dog, 725)
    1:55 pm – 3:30 pm: Feature Film (Shrimpcrawl)
    3:40 pm – 5:30 pm: Short Block #3 (Triangle, For Closure, Fight, If I Were a Bell, Permanent Marker, Shoe Shine Chicken, The Family Business, Six Letter Word)
    5:45 pm – 7:20 pm: Feature Film Entry (Mister White)
    7:40 pm - 9:20 pm: World Premier (Legend of the Red Reaper)

    SUNDAY

    Theatre 1 (175 seats)
    12:00 pm – 1:40 pm: Feature Film Entry (Return to the Hiding Place) Q&A w/ Director Peter Spencer
    2:15 pm – 3:55 pm: Feature Film Entry (Four of Hearts) Q&A w/ Director Eric Haywood
    4:30 pm – 5:55 pm: Feature Film Entry (Thursday's Speaker) Q&A w/ Director Gary Hebert
    6:30 pm – 7:45 pm: Theater Closed/Award Show Rehearsal
    8:00 pm – 9:15 pm: ​2013 CENFLO Award Show

    Theatre 2 (65 seats)
    11:45 am - 1:20 pm: Documentary Film Entry (16 Acres)
    1:30 pm - 3:55 pm: Short Film Block #4 (Red Top, From the Woods, Pauline in a Beautiful World, Killer Kart, Zero Hour, Something Beautiful, Wholehearted)

    Theatre 3 (98 seats)
    12:05 pm – 2:05 pm: Documentary Entries *Military Rate* First 75 Active or Retired Military are FREE (Pearl Harbor: One Last Goodbye, Finnigan's War)
    2:20 pm - 4:00 pm: Comedy Short Block (The Things My Father Never Taught Me, America 101, Extra-Ordinary, Dressing Up, Sex on the Beach, Jim and the Genie, Zombiewood, Cell Phone Diaries, Titanic Love)
    4:15 pm - 5:50 pm: Short Block #3 (The Mermaid Complex, Restitution, After Midnight, Chance of Rain, A Family of Clowns, Good Dog)
    6:00 pm - 7:50 pm: Short Block #2 (Triangle, For Closure, Fight, If I Were a Bell, Shoe Shine Chicken, The Family Business, Six Letter Word)
    8:00 pm – 9:35 pm Special Screening - 2012 Audience Choice Winner, 2012 Best Documentary (Pui Chan: Kung Fu Pioneer)

Upcoming Events that also might interest you

Tasty Tuesdays
Every Tuesday, 6:30 pm - 10 pm
Tasty Tuesdays
Every Tuesday, 6:30 pm - 10 pm
Tasty Tuesdays
Every Tuesday, 6:30 pm - 10 pm
Tasty Tuesdays
Every Tuesday, 6:30 pm - 10 pm